USDT (Tether) Nedir

Bitcoin ve tüm kripto para birimlerindeki akıl almaz yükseliş devam ediyor. Elbette bu yükseliş ve rağbet bazı yeni kavramların da hayatımıza girmesine neden oluyor. Tether de bunlardan sadece biri. Bu yazıda usdt nedir ya da bir başka ifade ile Tether nedir sorusuna detaylı şekilde eğiliyor olacağız.

 

USDT nedir

 

USDT, resmi bir para birimi değildir. Aksine resmi para birimlerinin crypto currency ( kripto para ) sektöründe kullanılabilmesi adına oluşturulmuş bir sanal para birimidir. Omni Layer Protokolünü kullanır ve blockchain tarafından damgalanmıştır.

Değerini daima 1$ olarak tutmayı hedeflemektedir.

 

USDT Ne İşe Yarar

Exchange sitelerinde değerini sabit şekilde 1$ olarak tutmayı hedeflediğinden dönüştürdüğünüz coin’in değerinde herhangi bir değişiklik olmaması için kullanılmaktadır. Yani yatırım yaptığınız kripto paranın değişiminden doğabilecek zararın önüne geçebilmek adına kullanılabilir.

Lakin elbette yatırım yaptığınız coin tahminlerinizin aksine yükseliş yönünde bir trend ‘e girerse bu sefer de elde edebileceğiniz kardan mahrum kalmanız anlamına gelir. Aşırı volatil olan kripto para borsalarında yatırım yaptığınız coin’in aşırı yükseldiğini ve bu yükselişten doğan karı korumak için de USDT kullanabilirsiniz.

Artış veya düşüş yaşamadığı için elinizdeki rakamı sabitlemiş olursunuz. Para birimi (örn. 1 USD ₮ = 1 USD) ile birebir bağlanır ve rezerv hesabımızda gerçek varlıklar tarafından %100 desteklenir.

 

Tether Nasıl Kullanılır

Tether, borsalarda, cüzdanlarda, ödeme işlemcilerinde, finansal hizmet aktiviteleri ile ATM ’lerde, blok zincirlerdeki fiyat para birimlerini kolayca kullanabilmenizi sağlar.

Bireysel olarak tıpkı coin ‘lerde olduğu gibi cüzdanı bulunmaktadır. Ve tether ‘lerinizi cüzdanınızda saklayabilirsiniz. Dijital para birimi sektöründeki büyük kabul edilen birçok şirketle entegrasyonu bulunmaktadır.

Kullanım maliyeti yoktur. Para transferleri esnasında ücret talep etmez. Tether cüzdan şifrenizi değiştirmeniz hesabınızın bloke olmasına sebebiyet vermektedir. Bu tür bloke işlemlerinde 24 ila 96 iş saati içerisinde destek alabilirsiniz. Mail yolu ile teknik ekipten destek istemeniz gerekmektedir. Mailinize yanıt gelene kadar da mail yollamanızı önemle tavsiye ederim.

 

USDT Nasıl Çalışır

Kullanımda olan total tether miktarı her zaman Tether Limited tarafından tutulan banka hesaplarındaki Amerikan Doları miktarına denk olmalıdır. Aksi takdirde usdt ‘ye sahip olan kullanıcılar paralarını günlük banknotlara çeviremezler. Usdt denetimleri düzenli olarak yapılmaktadır.

İlk dönemlerde Tayvan ‘da Topsun daha sonraları da New York LLP şirketleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

 


bitcoin

USDT Destekleyen Borsalar

Tether destekleyen borsaların başlıcaları şunlardır;

1- Poloniex
2- Bittrex
3- Shape shift
4- Kraken
5- Hitbtc
6- Cryptopia
7- Bitfinex

Rose Trader

İş hayatıma çok küçük yaşlarda ticaret yaparak başladım. Bilgisayar Mühendisliği eğitimi alıp bu alanda aktif çalışma yaşantımı devam ettirmekteyim. Ancak ekonomi piyasalarının istatistiksel dünyası ile tanışmam akabinde Yüksek lisansımı Ekonometri alanımda yapıp bu yönde yeni yatırımcılara eğitmenlik ve danışmanlık da yapmaktayım.

Bir cevap yazın