Ripple Nedir

Ripple, bankaları, Para transfer servislerini, dijital varlık değişim birimlerini ve kurumsal şirketleri kendi ağı üzerinden bağlayarak global anlamda para göndermeleri için uygun alt yapıyı sağlamaktadır. Ripple nasıl alınır sorusuna geçmeden evvel, Ripple ‘ın özelliklerine kısaca değinelim. Ripple ‘ın başlangıcı 2012 yılına kadar dayanıyor.

 

Ripple nasil alinir

Ripple Kurucusu Kim ?

Birçok farklı finansal kuruluş ve otorite tarafından geleceğin ödeme sistemi olarak görülen ripple ilk olarak 2012 yılında karşımıza çıktı. Geliştiricilerinin ismi , Arthur Britto, David Scwartz ve Ryan Fugger ‘dir.

 


Ripple Özellikleri

Ripple, ödeme ağlarına kolay erişim sağlayabileminize imkan tanır. Oldukça hızlı bir alt yapıya sahip olması nedeni ile işlem süreleri çok kısadır. Tüm fonlar gerçek zamanlı olarak takip edilebilir. Tüm bu özelliklerin yanı sıra ripple ‘ın en önemli farklarından biri de düşük işlem maliyetlerinin olmasıdır.

Ölçeklenebilir, güvenli ve farklı ağları birlikte çalışan en gelişmiş blokaj zinciri teknolojisinin üzerine kurulmuştur. Ripple 3 farklı kullanım yöntemi bulunmaktadır.

1- Bankaların kendi müşterilerinin global ödemelerini işlemek için Xcurrent çözümü

2- Ödeme servislerine likidite kaynağı sağlamak için XRapid çözümü

3- İşletmeler için Xvia çözümü

 

Ripple nedir


Ripple Nasıl Alınır

Ripple (XRP) yurt dışı kaynaklı kripto para borsalarından temin edilebilmektedir. Türkiye’deki bitcoin borsalarından bitcoin satın alıp, alınan bitcoin ‘leri yurt dışındaki poloniex, bittrex ya da shapeshift gibi kripto para borsalarına transfer edebilir. Ve bu btc ‘leri ripple ‘a çevirebilirsiniz.

Elbette ripple temin ettikten sonra bu ripple ‘ları o borsadan barındırmak zorunluluğunuz bulunmuyor. Ripple cüzdan uygulamaları ile mobile ya da pc ‘nizde ripple ‘larınızı saklayabilirsiniz.

Özellikle teknolojik anlamda çoğu banka ve büyük şirketin takibinde olan ripple, önemli birçok anlaşmaya da daha şimdiden imza atmış durumda. Ülkemizdeki en spesifik örneklerinden biri de Akbank’ın ripple ile ortak bir projeye imza atmayı hedefledikleridir.

Ayrıca Dünya’nın önde gelen e-ticaret şirketlerinden alibaba ‘da ödemelerde ripple teknolojisini kullanacaklarının sinyallerini vermiş durumdalar.

Madencilik mantığı ile çalışmıyor olması ripple ‘ı rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Odak noktası bankalar ve bu bankaların müşterileri. Swift platformu ile alım ve gönderim yapmak hem oldukça hantal ve hemde oldukça maliyetli. Ripple tam da bu konunun önüne geçmiş durumda.

 


Hangi Ripple Cüzdan Uygulaması

Ripple ‘ın her kripto para da olduğu birden fazla cüzdan uygulaması bulunuyor. Ancak bunlardan en sık kullanılanları Gatehub ve Rippex ‘dir.

Rose Trader

İş hayatıma çok küçük yaşlarda ticaret yaparak başladım. Bilgisayar Mühendisliği eğitimi alıp bu alanda aktif çalışma yaşantımı devam ettirmekteyim. Ancak ekonomi piyasalarının istatistiksel dünyası ile tanışmam akabinde Yüksek lisansımı Ekonometri alanımda yapıp bu yönde yeni yatırımcılara eğitmenlik ve danışmanlık da yapmaktayım.

Bir cevap yazın