Nano (Raiblocks) Nedir

Nano Coin Nedir

Güncel teknoloji ile kodlanan kripto paraların gelecekte çok daha ön planda olacağı görüşü birçok kesim tarafından kabul görmekte. Bu kripto paraların öncülüğünü de iota ve nano (raiblocks) yapıyor. Her ne kadar işlevleri farklı olsa da aynı mentalite ile ortaya çıktıklarını vurgulamakta yarar görüyorum.

Mevcut teknolojileri ile blockchain veri tabanından ayrılıyorlar.Pek çok noktada daha avantajlılar. Nano ‘nun teknolojisine detayları ile değinmeden evvel ilk çıktığında isminin Raiblocks olduğunu ve son güncelleme ile Nano olarak değiştirildiğini de belirtmek gerekir.

Zaman geçtikçe rekabetinde artacağını ve bu teknolojide öncülük eden kripto paraların önemli değerlere ulaşacağı kanaati taşıyorum. Piyasa arzının 133.248.289 olması da değerlenebileceği potansiyel değerin henüz çok altın olduğunu ispatlar nitelikte.

 

Neden Raiblocks (Nano) 

Nano ‘nun piyasaya çıkış süreci 2016 yılının Şubat ayına dayanıyor. Bitcoin ‘in yüksek işlem ücretleri ve uzun onay süreleri benzerindeki klasik blockchain veri tabanına özgü problemlerin çözümü adına yapılan araştırmalar neticesinde kripto para yatırımcısı ve araştırmacısı Colin LeMahieu tarafından tasarlandı.

2014 yılının başlarından itibaren Raiblocks üzerinde çalışmaya başladığını belirten LeMahieu, 2 yıllık bir ar-ge sürecinden sonra Nano ‘yu meydana getirdiğini söylüyor. Nano (XRB), yüksek verimlilik ve üstün performans sunan hayata dair her alanda ücretsiz ve hızlı ödeme yöntemi sunabilen dijital bir para birimidir.

Raiblocks, gelişmiş ve güncel blok zincir veri tabanı kullanılarak üretilen bir kripto paradır. Bu teknoloji standart blok zincir yapısından farklı olarak her bir kullanıcıya ait yani kişisel blok zinciri bulunmaktadır. Blok zincir alt yapısına getirdiği bu sıradışı yaklaşım ile standart zincir alt yapılarından ayrılmaktadır.

Geleneksel blockchain ‘de sisteme dahil edilen işlem gücü ne kadar artarsa işlemler o kadar hızlanır. İşlem yapan kullanıcıların artması halinde de işlemler git gide ağırlaşır.

Ancak XRB ‘nin teknolojisinde bu durum daha farklıdır. Sisteme dahil edilen işlem gücünden ziyade işlem yapan kullanıcı sayısının artması işlemlerin daha da hızlı olmasını sağlamaktadır. Dolayısı ile sisteme dahil olan her bir kullanıcı sistemi ağırlaştırmaktan ziyade hızlandırır. Bu sebepledir ki Nano tamamen ücretsiz bir alt yapı sunar.

 

nano nedir

 

Nano (XRB) Avantajları

“Son zamanlarda yüksek talep ve sınırlı ölçeklenebilirlik, popüler kripto para birimindeki ortalama işlem sürelerini ve ücretlerini artırarak tatminkâr bir deneyim sağlamıştır. Burada, her hesabın kendi blok zincirine sahip olduğu, anlık işlem hızı ve sınırsız ölçeklenebilirlik sağlayan, yeni bir bloklama mimarisi ile şifreleme kabiliyeti olan Nano ‘u tanıtıyoruz. Her kullanıcının kendi blok zincirine sahip olmasını ve bunları ağın geri kalanına eşzamansız olarak güncelleme imkânı tanır ve böylece minimum yük ile hızlı işlemler gerçekleşir. İşlemler, işlem miktarlarından ziyade hesap bakiyelerinin izini tutar ve güvenlikten ödün vermeden veritabanı işlemine izin verir.” (Nano-WhitePaper)

 

Nano (Raiblocks) Özellikleri 

 • Ölçeklenebilirlik (veri kümesinin boyutunun logaritmasına dayalı olarak)
 • Ödeme almak ya da göndermek tamamen ücretsizdir.
 • Özel gelişmiş blok zincir (blok-kafes) yapısı
 • Seri onaylama ve işlemlerin tamamlanması
 • İşlemleri onaylayanların sistemdeki hesap sahipleri olması
 • Denge ağırlıklı hisselerin kanıtlanması için oy sistemi
 • Madenciliğinin olmaması

 

raiblocks nedir

 

 

Nano (XRB) Nereden Alınır

Raiblocks’u binance, kucoin, bitGrail, Bit-Z, Okex gibi borsalardan temin edebilirsiniz. Yakın zamanda işlem hacmi daha yüksek sitelerde de görülebilecek potansiyeli bulunduğunun da altını çizmekte fayda görüyorum.

RaiWalletBot, RaiWallet ve YapRai alt yapılı cüzdanlar da Nano’yu saklayabilirsiniz.Uzun vadede 6-18 ay saklanabilmektedir.

 

Raiblocks Nerelerde Kullanılabilir

 • Nano ‘nun anlık ve sıfır ücretli işlemler kriptokrasi tüccarları için idealdir
 • Kirayı ödeyip ödemediğinize, taksi ücretini veya faturayı bölüp paylaşmamak gibi Nano’yu kullanarak hızlı bir şekilde arkadaşlarınıza ve ailenize ödeme yaparsınız
 • Dijital varlık hakları, içerik abonelikleri ve küçük miktarlar ödemek için Nano’yu kullanabilirsiniz
 • Mağazada veya çevrimiçi ortamda sorunsuz kontrol işlemleri, Nano’nun hemen yakınındadır

Rose Trader

İş hayatıma çok küçük yaşlarda ticaret yaparak başladım. Bilgisayar Mühendisliği eğitimi alıp bu alanda aktif çalışma yaşantımı devam ettirmekteyim. Ancak ekonomi piyasalarının istatistiksel dünyası ile tanışmam akabinde Yüksek lisansımı Ekonometri alanımda yapıp bu yönde yeni yatırımcılara eğitmenlik ve danışmanlık da yapmaktayım.

Bir cevap yazın