Moody’s den İngiltere’ye Darbe

Ünlü haber kuruluşu Reuters’in Londra’daki temsilciliğinin haberine göre  – Derecelendirme kuruluşu Moody’s, İngiliz hükumetin yüksek borç yükünü düşürme hedeflerinin elden ele geçirildiğini ve Brexit’in enflasyonu yoklayacağını söyleyerek İngiltere’nin kredi notunu düşürdü.

 

Brexit Nedir ?

Aslında genel olarak herhangi bir anlam ifade etmeyen brexit İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkmak için halkı ile referanduma gitmesi neticesinde bulunan bir kelime. Daha önce Yunanistan için de gündeme gelen grexit kelimesinin ülkenin baş harfleri ile ya da halkların genel ismi ile ortaya atılıyor. Exit ( çıkmak ) kelimesini halk ya da ülke isminin kısaltılmışının sonuna ekleyerek bulunan ve kullanılan bir kelime.

 

Başbakan Theresa, Avrupa Birliği ile yeni bağlantılar kurma planlarını başlatmasından birkaç saat sonra Moody’s, puanı dünyanın beşinci büyük ekonomisi için poz vermenin ekonomik risklerinin altını çizerek derecelendirmeyi Aa2’ye bir adım daha azalttı.

İngiltere, global mali krizin ülkeyi zorlamasından kısa bir süre sonra yüzde 2,3 olan ekonomik çıktıdaki yüzde 10’luk bütçe açığını azalttı.

Ancak İngiltere’yi 2013’te birinci sınıf AAA derecesinden çıkaran Moody’s, Mayis hükümeti eski başbakan David Cameron ve maliye bakanı George Osborne’ın kemer sıkma güdüsünü hafiflettiğin de kamu maliyesi görünümünün önemli ölçüde zayıfladığını söyledi.

Moody’s’in Brexit’in ekonomiye vurduğu yönündeki değerlendirmesinin “modası geçmiş” olduğunu ve Mayıs’un Cuma günkü konuşmasında İngiltere’nin “İngiltere’nin AB ile gelecekteki ilişkileri için iddialı bir vizyon” ortaya koyduğunu söyleyerek hükümet geri döndü.

Ancak Moody ‘den bir yetkili, konuşmanın ajansın İngiltere ekonomisi hakkındaki uzun vadeli ve kasvetli görüşüne bir fark yaratmadığını söyledi.

Moody’s’in genel müdürlüğü genel müdürü Alastair Wilson Cumartesi günü BBC radyosuna verdiği demeçte, “Theresa May’un konuşmasına baktığımızda, değerlendirmemizi herhangi bir şekilde değiştirecek bir şey olmadığını düşünüyoruz” dedi.

“Önümüzdeki birkaç yıl içinde, İngiltere hükümetinin borç yükünü azaltma planlarını yerine getirebileceğinden daha az güven duyuyoruz ve bu İngiltere’nin sahip olduğu aşırı yüksek bir borç yükü. AB üyeliğinin haklarından önemli bir paya sahip olduğu AB ile bir çeşit anlaşma sağlama olanağına sahip “dedi.

Moody’s’in kararı May ayı için sert bir okuma ve finansman bakanı Philip Hammond Kasım ayı nedeniyle bütçe planında daha fazla harcama baskısı altında olacak.

Moody’s, yedi yıllık kemer sıkışıklığının ardından kamuya açık bir kamu ücretleri polisinin ve polis memurlarının geniş kapsamlı bir şekilde rahatlamasının muhtemel olduğunu söyledi.

Ayrıca, Haziran seçimlerinde meclis çoğunluğunu kaybettikten sonra Mayıs ayında küçük bir siyasi parti ile Mayıs ayında çıkan ve pahalı emeklilik artışlarını gözden geçirme planlarının kaldırılmasının da kamuoyunun cüzdanını tartması bekleniyor.

Moody’s, “Genel olarak, Moody’s, harcamanın hükümetin mevcut bütçe planlarına göre önemli derecede yüksek olmasını bekliyor” dedi.

Vergi tarafında, hükümetin serbest çalışanlar için ulusal sigorta primlerini artırma amaçlı tartışmalı bir planı nasıl terk ettiğini ve “vergi kaçakçılığına vergi indirimleri ile baş etmekten kaçınılmaz kazanç kazanımları” na bağlı olduğunu kaydetti.

Sonuç olarak, önümüzdeki yıllarda bütçe açığı muhtemelen GSbrexitYİH’nın yaklaşık yüzde 3-3.5’i seviyesinde kalacak ve hükümetin 2021/22 itibarıyla GSYİH’nın yüzde 1’in altına düşmeyi planladığı planlardan daha yüksek.

Bu Britanya’nın, kamu borç oranının artacağı, muhtemelen 2019’da GSYİH’nın yüzde 93’ünü, en son hükümet planlarına göre iki yıl sonra zirveye ulaşan birkaç büyük Avrupa ekonomisinden biri olduğu anlamına geliyordu.

BREXIT HIT

Aynı zamanda, önümüzdeki yıl sadece yüzde 1’lik bir büyüme ile 2017 yılında yüzde 1.8 olan Brexit nedeniyle İngiltere ekonomisinin yavaşlamasıyla bütçe baskısı artacak ve önümüzdeki yıllar boyunca tarihi trend oranına geri dönmeyecek.

Moody’s, İngiltere’nin Brexit vuruşunu büyük ölüde hafifleten AB ile değiştirilecek bir serbest ticaret anlaşması imzalamasını artık istemediğini söyledi.

Brexit’in iş yükü önümüzdeki yıllarda hükümetin İngiltere’nin zayıf verimlilik artışını, ekonominin Aşil topuğunu düzeltmek için uğraşacağı anlamına geldiğini belirtti.

İngiltere hükümeti Moody’s’in bu hareketin diğer büyük kredi derecelendirme kuruluşları Fitch ve Standard & Poor’s ile uyumlu hale getirildiğini söyledi.

Moody’s, ülkedeki görünümünü negatif yönden istikrarlı hale getirmek için gözden geçirdi; bu da daha da düşürmenin yakın olmadığı anlamına geliyor.

 

 

Kaynak : https://www.investing.com

Rose Trader

İş hayatıma çok küçük yaşlarda ticaret yaparak başladım. Bilgisayar Mühendisliği eğitimi alıp bu alanda aktif çalışma yaşantımı devam ettirmekteyim. Ancak ekonomi piyasalarının istatistiksel dünyası ile tanışmam akabinde Yüksek lisansımı Ekonometri alanımda yapıp bu yönde yeni yatırımcılara eğitmenlik ve danışmanlık da yapmaktayım.

Bir cevap yazın