Lightning Network Nedir

Lightning Network ( Yıldırım ağı ), kullanıcıların katıldığı bir ağ üzerinden blockchain veri tabanı temelinde işlem yapan hızlı ödeme sağlayabilen ve akıllı sözleşme işlevselliğini de kullanan merkezi olmayan bir teknolojidir. Birçok yatırımcı ve geliştirici tarafından bitcoin ‘in geleceği olarak düşünülen lightning network yeni çıkacak altcoin ‘lere de ilham kaynağı olmaktadır.

Teknik bir seviyede, Yıldırım Ağı, Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun projenin geliştirilmesinin ilk günlerinde öngördüğü ödeme kanalları üzerine kurulmuştur. Buradaki temel fikir, iki kişinin bir çoklu adrese bir bit eşiği koyması ve ardından tüm noktaların  kullanabileceği bit eşiğini değiştiren işlemleri imzalamasıdır.

 

lightning network nedir

Lightning Network Nasıl çalışır

Yıldırım Ağı blok zincirin temel teknolojisine bağımlıdır. Gerçek Bitcoin / blockchain işlemlerini ve yerli akıllı sözleşme komut dosyası dilini kullanarak, yüksek hacimli ve yüksek hızda işlem yapabilen güvenli bir katılımcı ağı oluşturmayı mümkün kılmaktadır.

İki Yönlü Ödeme Kanalları . İki katılımcı, blokaj zincirinde her iki katılımcının da herhangi bir fon harcamasını imzalamasını gerektiren bir defter kütüğü girişi oluşturur. Her iki taraf da, defteri girdisini bireysel tahsisatlarına iade eden işlemler oluşturuyor ancak onları blok çubuğa yayınlamıyorlar.

Mevcut defteri girişi çıktısından harcama yapan birçok işlem oluşturarak, defteri girişi için kendi tahsisatlarını güncelleyebilirler. Yalnızca en yeni sürümü geçerlidir, bu, blokçu ayrıştırılabilir akıllı sözleşme komut dosyası tarafından zorlanmaktadır. Bu giriş, herhangi bir zamanda, en son sürümünü blokçüye yayınlayarak herhangi bir güven veya gözetimsiz olarak kapatılabilir.

Şimşek Şebekesi . Bu iki taraflı defter girdilerinin bir şebekesi oluşturarak, internet üzerinden yönlendirme paketlerine benzer şekilde şebekede bir yol bulmak mümkündür. Ödeme, zaman kilidini azaltarak atomikliği zorlayan (tüm ödeme başarılı veya başarısız) bir komut dosyası kullanılarak yürütüldüğünden, yol boyunca bulunan düğümlere güvenilmemektedir.

Hakim olarak blok zinciri . Sonuç olarak, sınırlamaları olmaksızın blokaj dışı işlemleri gerçekleştirmek mümkündür. İşlemler, blok içi zincirin uygulanabilirliği konusunda güvenle off-chain yapılabilir. Bu, bir başkasıyla birçok yasal sözleşme yapma şekline benzemekle birlikte, her biri bir sözleşme yapıldığında mahkemeye gitmez.

İşlemleri ve komut dosyalarını ayrıştırılabilir yaparak, akıllı sözleşme blok zincir üzerinde uygulanabilir. Ancak, işbirliği yapılmaması durumunda, mahkeme ilgilenir – ancak blokçu ile sonuç deterministiktir.

 


Özellikle yurt dışında bulunan blockchain geliştiricileri ve bitcoin futuristleri lightnin netwok’u bitmiş hali hazırda kullanılan bir teknoloji olarak vurguluyorlar. Bugüne kadar gerçekleştirdikleri bazı denemeler olmasına karşın şahsi kanaatim bitcoin tıkandığında bir yatırım kozu olarak piyasaya sürüleceğidir.

 

Rose Trader

İş hayatıma çok küçük yaşlarda ticaret yaparak başladım. Bilgisayar Mühendisliği eğitimi alıp bu alanda aktif çalışma yaşantımı devam ettirmekteyim. Ancak ekonomi piyasalarının istatistiksel dünyası ile tanışmam akabinde Yüksek lisansımı Ekonometri alanımda yapıp bu yönde yeni yatırımcılara eğitmenlik ve danışmanlık da yapmaktayım.

Bir cevap yazın