Kolombiya Merkez Bankası Blockchain Kullanacak

Kolombiya merkez bankası R3 konsorsiyumunun teknolojisi olan corda ‘yı deneyeceğini duyurdu. Blockchain teknolojisinin tüm Dünya’yı etkisi altına aldığı bugünlerde bu bir atılım da kolombiya merkez bankasından geldi.

Dünya ‘da 80 şirket ve finansal kuruluşun üye olduğu blockchain tabanlı corda isimli R3 konsorsiyumuna katılan Banka dağıtık defter teknolojisini kullanacaklarını ve banka işlemlerini bu teknoloji ile test edeceklerini açıkladı.

Teknolojiyi hayata geçirmeleri halinde ortalama maliyetlerin minimum %25 oranında düşeceğini ön görüyorlar. Aslında tüm Dünya finansal kuruluşları için kaçınılmaz son olarak görülen blockchain veri tabanı, R3 konsorsiyumu ile ortak bir çalışma alanı yarattı.

R3 konsorsiyumu nedir ? blockchain

Dünya’nın farklı bölgelerindeki bir çok finansal kuruluş ve şirketin blockchain veri tabanı ile işlemleri gerçekleştirmek ve geliştirmek üzere oluşturdukları konsorsiyumdur.

2015 yılında geliştirmeler yapmak üzere oluşturuldu. Şu ana kadar ki temel geliştirme konsorsiyumdaki firmalar arasında finansal işlemleri standardize etmesi ve kolaylaştırması.

Kolombiya merkez bankası yetkililerinin yaptıkları açıklamada, “menkul kıymet alış verişini güvenli ve hızlı gerçekleştirebilmek adına bu teknolojiyi kullanmayı hedefliyoruz” ifadelerine yer veridi.

Ülkemizde de acilen bankalarımız ve finansal kuruluşlarımızın blockchain veri tabanını fark etmeleri temennisi ile…

Rose Trader

İş hayatıma çok küçük yaşlarda ticaret yaparak başladım. Bilgisayar Mühendisliği eğitimi alıp bu alanda aktif çalışma yaşantımı devam ettirmekteyim. Ancak ekonomi piyasalarının istatistiksel dünyası ile tanışmam akabinde Yüksek lisansımı Ekonometri alanımda yapıp bu yönde yeni yatırımcılara eğitmenlik ve danışmanlık da yapmaktayım.

Bir cevap yazın