Japonya Bitcoin Piyasasını Ele Geçirdi

Çin bitcoin borsalarının arka arkaya kapatacağını açıklaması sonrasında Çin’li bitcoin yatırımcıları farklı yöntemler geliştiriyor. Yine Asya kıtasında yatırım yapabilecekleri en uygun ülkelerde bitcoin yatırımlarını yapmayı hedefliyorlar.

Crypto Compare ve Coinmarketcap gibi veri sitelerindeki istatistiklere göre , Japonya küresel bitcoin ticaret hacminde liderliği ele geçirdi. Şu anda, Japonya’nın global BTC hacimlerinin yüzde 47’sini elinde tutması nedeniyle, 93 B tutarında bitcoin ülkede takas edilmektedir .

Çin’deki anlamsız düzenleyici fiyaskodan bu yana, BTC’ye ve küresel fiyat takaslarına gelince, Bitflyer, Zaif, Coincheck ve diğerleri gibi değişimler öne çıktı. Japonya’nın önde gelen ticaret hacmini ABD, Kore, Çin ve Avrupa izliyor.

Çinli tüccarlar sadece OTC ticareti ve Localbitcbitcoin borsalarioins gibi alternatif çözümlere geçmekle kalmadılar, birçoğu Hong Kong merkezli döviz Gatecoin’e geçiş yaptılar. Duyuruların ilk dalgasından bu yana, Gatecoin’ın hacimleri neredeyse yüzde 24’ü aştı. BTCex ve ANX gibi diğer borsalar da 15 Eylül değişim anonslarından bu yana hacim artışları görülüyor.

Spekülatörler, sadece Çin ticaret platformlarının müşterileri Japonya’ya ittiğini değil, tüccarların da Hong Kong ve Güney Koreli borsalara geçtiğine inanıyorlar . Her üç ülke de son üç günde bit eşel ticaret hacminde artış görüldü.

Global piyasalarda bu gelişmeler yaşanırken Türkiye Maliye Bakanı Naci Ağbal ‘dan da flaş bir açıklama geldi. Kripto para birimlerinin orta ve uzun vadede global finans piyasalarını derinden etkileyeceğini belirten Ağbal,

“Şu anda başlangıç aşamalarında ama bu alanın mutlaka kontrol altına alınması, kural ve kaidelere bağlanması lazım”

Naci Ağbal ‘ın Bitcoin ve sanal para birimleri hakkında yaptığı bu açıklama bitcoin yatırımcılarını da bir hayli heyecanladırdı. Zira birçok yatırımcı açıklamanın sanal paralara karşı gayet ılımlı ve vizyoner bir bakış açısı ile yapıldığı kanaati taşıyorlar.

 

 

 

Kaynak : https://news.bitcoin.com

Rose Trader

İş hayatıma çok küçük yaşlarda ticaret yaparak başladım. Bilgisayar Mühendisliği eğitimi alıp bu alanda aktif çalışma yaşantımı devam ettirmekteyim. Ancak ekonomi piyasalarının istatistiksel dünyası ile tanışmam akabinde Yüksek lisansımı Ekonometri alanımda yapıp bu yönde yeni yatırımcılara eğitmenlik ve danışmanlık da yapmaktayım.

Bir cevap yazın