CCI İndikatörü

CCI cci indikatörü(Commodity Channel Index) İndikatörü

Commodity Channel Index Cci indikatörü aslen trend’in yönünü belirleyen bir yapıya sahiptir. Ancak kısa vadeli işlemler yapılan ikili opsiyonlar piyasasında bulunmaz bir değer gibi görülmekte ve daha sık kullanılmaktadır. Oldukça seri yer değiştirmesi ve doğru okuma teknikleriyle analiz edildiğinde çok ciddi kazançlar sağlanabilecek bir indikatördür. Ancak her zaman belirttiğimiz üzere tek başına bir anlam yüklemek doğru olmayacaktır.

(ortalama fiyat-ortalama fiyatın hareketli ortalaması) / ( farkın hareketli ortalaması*katsayı) şeklinde hesaplanmaktadır. Genel değerleri -100 ve +100 ile belirlenmektedir. +100 üzeri aşırı alım -100 altı aşırı satım bölgeleridir ve bu bölgelerden ters yönde hareketler beklenerek analizler yapmakta fayda sağlamaktadır.

Referans değerler üzerinden belirlenen Al-Sat Sinyalleri

Cci indikatörü belirleyeceğiniz referans değerlerini kesmesi ile birlikte pozisyona girebileceğiniz ya da pozisyondan çıkmamıza yönelik sinyalleri üretir.

Zıtlıklardan yararlanılarak Gelen Al-Sat Sinyalleri

Trend mumlarında 2. oluşan tepe 1. oluşan tepenin üzerinde ancak Cci da 2. oluşan tepe 1.oluşan tepenin aşağısında ise ters yönde bir düzeltme geleceği sinyali üretmektedir. Etkili ve sık kullanılan bir yöntem olmakla birlikte zıtlıklar çok sık oluşmazlar. İyi takip gerektirir. Oluştuklarında kaçırmamak adına tek enstrüman üzerinde ya da maksimum 2 enstrüman üzerinde çalışmak önerilebilir. Bu sayede analizlerinize daha hakim olabilirsiniz.

Farklı periyotlardan yararlanılarak okuma

Bu yöntem tamamen şahsıma ait olan ve ikili opsiyonlardan para kazanmaya yönelik olarak kendi geliştirmiş olduğum bir yöntemdir. 5 günlük CCI çizgisi üzerine 1 tane daha 21 günlük CCI çizgisi eklenir. Şayet 5 günlük CCI çizgisi 21 günlük çizgiyi kesiyorsa kestiği yönde bir hareket başlaması anlamına gelmektedir. Oldukça etkili ve net sonuçlar verdiğini söyleyebilirim. Forex piyasalarında gündüz stratejileri uygulayan broker için kullanışlı bir yöntemdir.

CCI Genel Özellikleri

  • İstatistiksel ortalamadan sapış, trendin ve tercihlerin ne yönde değişmekte olduğunun anlaşılabilmesi açısından önemlidir.
  • Aşırı alış ve satış bölgelerini kullanan diğer indikatörlerde olduğu gibi ,bu bölgelerde dolaşan CCI değerleri bize trendin yakın bir zamanda sonlanabileceği sinyalini vermektedir.
  • Aynı zamanda CCI indikatörü bize volatilite hakkında da bilgi verir. Aşırı alış bölgesi, fiyatların çok yükseldiğini ve her an ters yönlü satışların gelebileceğini söyler. Bu sayede bulunduğumuz bölgeden artık kar realizasyonumuzu sağlamamızı ve risk analizimizi yapmamızı sağlar.