Ethereum Nedir ? Ethereum Madenciliği

Bitcoin‘in tahtı ilk defa 2014 yılında Ethereum isimli bir kripto para birimiyle sallanmaya başladı. Elbette bir çok deneyimli yatırımcı ethereum nedir sorusunu daha piyasaya sürülmeden araştırdığından aslında ethereum ‘un bitcoin ‘e rakip değil onun destekçisi olduğunu biliyordu. Peki neydi bu Ethereum ? Ethereum Madenciliği nasıl yapılıyor ?

Ethereum Nedir ?

Ethereum, ilk kripto işletim sistemidir. Veri tabanı olarak tıpkı bitcoin gibi blockchain alt yapısını kullanan ethereum literatürde altcoin olarak geçse de aslında sıradan bir altcoin ‘den çok daha yetenekli ve bilinir durumda.

Ethereum kripto işletim sistemi olması ile birlikte tamamen kendine ait bir yazılım dili ile geliştirilmektedir. Kendi yazılım dili olması nedeni ile tıpkı bitcoin gibi hiç bir merkez gerekmeksizin kendi servislerini oluşturabiliyor. Bu durum ethereum teknolojisi ile yüzlerce altcoin ‘i dilediğiniz zaman çıkarabileceğiniz anlamına geliyor.

Nitekim piyasada Ethereum alt yapısını kullanarak üreyen bir çok altcoin’de çıkmış durumda. Sonuç olarak her ne kadar yapısal olarak farklı bir markete sahip olsa da ethereum bitcoin ‘in marketsel anlamında en yakın rakibi diyebiliriz.

 

Ethereum Madenciliği ? ethereum madenciligi

 

Madencilik yapabilmek için iki temel işlem biriminden birini kullanmak durumundasınız. CPU , GPU. Özellikle Ethereum teknolojisine uygun olan birim GPU ‘dur. Ethereum madenciliğinde de tıpkı bitcoin madenciliğinde olduğu gibi temel konu daha çabuk bilgi kazmak yani problemleri daha çabuk çözmektir.

GPU donanım olarak en performanslı şekilde ekran kartlarında bulunmaktadır. Ve bu yüzdendir ki özellikle ülkemizde ethereum madenciliğinin artması nedeni ile oyun oynamak isteyen birçok kullanıcı ekran kartı bulamamaktan yakınmaktadır.

Bu sebepledir ki önde gelen ekran kartı üreticileri Nvidia ve AMD sadece madencilik işine uygun ekran kartı üretimi kararı aldılar.

 

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere gerekli donanımsal ihtiyaçları sağladıktan sonra, ethereum kazmak için sizi ilgili ethereum madencilik ağına dahil edecek yazılımı indirmeniz gerekmektedir. Kendi işletim sisteminize uygun şekilde ethereum madencilik yazılımını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Bu kurulumu da gerçekleştirdikten sonra sizi ethereum ağına dahil edecek bir iki ufak kod ile ethereum kazmaya başlayabilirsiniz.

 

Ethereum Mining Pool ( Madencilik Havuzu Nedir ) ?

Ethereum madenciliğinde ya da herhangi bir madencilikte tercih edebileceğiniz 2 farklı yöntem bulunuyor. 1. yöntem direk ağa dahil olur ve kazmaya başlarsınız. Elde ettiğiniz kadar coin bizzat sizin olur.

Bir de madenciler pool ( havuz ) denilen ortak olarak ethereum ya da coin kazabilecekleri veritabanlarına bağlanırlar. Tek bir pool üzerinde birden fazla işlem gücüne aynı anda ulaşıldığından çok daha hızlı coin kazılabilmektedir.

Bu ortak havuzda kim kazma işlemine daha fazla yardım ettiyse, yani kimin Hash Rate ( Donanım Kapasitesi) ‘i daha yüksekse o daha fazla coin almaya hak kazanır.

Rose Trader

İş hayatıma çok küçük yaşlarda ticaret yaparak başladım. Bilgisayar Mühendisliği eğitimi alıp bu alanda aktif çalışma yaşantımı devam ettirmekteyim. Ancak ekonomi piyasalarının istatistiksel dünyası ile tanışmam akabinde Yüksek lisansımı Ekonometri alanımda yapıp bu yönde yeni yatırımcılara eğitmenlik ve danışmanlık da yapmaktayım.

Ethereum Nedir ? Ethereum Madenciliği” için bir yorum

Bir cevap yazın