Ethereum da Yeni Çatallanma

Ethereum, ilk çıktığında geliştiricileri tarafından bile bu kadar ün yapabileceği düşünülmemiştir. Ethereum proje olarak şüphesiz kripto para borsasına farklı bir bakış açısı ve soluk getirdi. Geldiğimiz noktada en değerli 2. dijital para birimi olmak sureti ile yerini sağlamlaştırdı.

 

Ethereum, artık herkes tarafından kabul edilen alt yapısı kullanılarak farklı algoritmalarda altcoin ‘ler üretilen önemli bir merkez. Bildiğiniz gibi ethereum da daha önce bir çatallanmaya gidilmiş ve bu çatallanma neticesinde iki yeni kripto para birimi meydana gelmişti. Bunlardan ilki yine ethereum ismi ile yoluna devam eden orjinal ethereum, ikincisi ise yeni bir isim ile maceraya başlayan ethereum classic ‘di.

 

Ethereum da Yeni Çatallanmaethereum classic

Ethereum ‘un ilk çatallanması birçok yatırımcı tarafından farklı şekillerde yorumlandı. Bir kısım yatırımcı beklenmedik bir rağbet görmüş olması nedeni ile bölünmeye gidildiğini, bir kısım yatırımcı ise bitcoin rakip istemiyor, bu yüzden ethereum ‘u bölüyorlar şeklinde değerlendirdi.

Bunlardan hangisinin doğru olduğunu yorumlamak bizim işimiz olmamak ile birlikte ortada olmayan üçüncü bir konunun da ethereum ‘un bölünmesine neden olduğu söylenebilir.

Gelinen noktada ethereum ‘un eylül ayında hard fork ‘a yeniden uğrayacağı belirtiliyor. Ethereum ‘un yıl başında lanse ettiği yapılacak olan gelişmeler de birtakım iyileştirmelerin olacağı belirtiliyordu. Ethereum network ‘ünde yapılacak olan iyileştirmeler yatırımcılarını da heyecanlandırdı.

Yapılacak iyileştirmelerin başında Sır vermeyen kanıt teknolojisi bulunuyor. Bu teknoloji ile ethereum ağında gerçekleşecek transaction ‘ların ( işlemlerin ) gizlilik seviyesi artırılacak. Bu iyileştirme sayesinde ethereum geliştiricileri daha rahat bir nefes alabilecek. Ve işlem kalitesi yükseltilmiş olacak.

Bu geliştirme haricinde network üzerinde birçok işletim sisteminde de bulunan maskeleme özelliğini de ileri seviyede uygulayacaklar. Bu özellik sayesinde de işlem kapasitesi ne kadar yüksek olursa olsun, siber atak ve hack saldırılarının bertaraf edilmesi düşünülüyor. Kripto para piyasalarının en büyük düşmanı olan siber saldırılara iyi bir çözüm olacağı düşünülüyor.

Bunun haricinde ethereum madenciliği ile ilgili de kısmen daha kötü diyebileceğimiz bir durum da söz konusu. Ethereum zorluk seviyeleri ciddi oranda artırılacak. Dolayısı ile ethereum madenciliği eskisinden çok daha zor hale gelecek.

Bu geliştirmeler hakkında bir çok farklı yorum yapılıyor. Madenciliğin azalması fiyatların düşmesine neden olabilir. Ancak benim şahsi kanaatim ethereum ‘un değer kaybetmeyeceği yönünde. Bunu yukarıda belirttiğim geliştirmelere dayandırabileceğim gibi çok daha önemli bir ayrıntıyı da belirtmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi günümüzde çok sık altcoin üretilir hale geldi. Her biri farklı algoritmalarda ve farklı konuları ele alarak piyasaya sürülüyor. Ancak piyasaya sürülen bu altcoin ‘lerin önemli bir kısmı ethereum teknolojisinden faydalanan ve ICO ‘larını ethereum ile gerçekleştiren coin ‘ler. ( ICO nedir öğrenmek için tıklayın… )

Bu durumun ethereum ‘un piyasa değerine çok büyük katkısı bulunuyor. Siz piyasaya yeni sürülecek ve belki de çok tutulacak bir altcoin ‘i ethereum ile piyasaya sürüyorsunuz. Hal böyle olunca piyasada hep belli oranda ethereum sirkülasyonu ve hacmi oluşuyor. Nitekim bu hacmin yetersiz kalması ve kişilerin yeni altcoin ‘lere daha fazla yatırım yapmak istemesi bile ethereum talebini artırabiliyor.

Talebin artması da dolayısı ile fiyatı yükseltiyor. Baktığınızda kendisine olan ilgi azalsa bile ki böyle bir durum şu an için kesinlikle söz konusu değil, piyasaya sürülecek altcoin ‘lere bile ilgi olsa ethereum fiyatı olumlu etkileniyor.

 

 

Görsel Kaynak : http://fintechist.com

Rose Trader

İş hayatıma çok küçük yaşlarda ticaret yaparak başladım. Bilgisayar Mühendisliği eğitimi alıp bu alanda aktif çalışma yaşantımı devam ettirmekteyim. Ancak ekonomi piyasalarının istatistiksel dünyası ile tanışmam akabinde Yüksek lisansımı Ekonometri alanımda yapıp bu yönde yeni yatırımcılara eğitmenlik ve danışmanlık da yapmaktayım.

Bir cevap yazın