Estonya Dijital Para Birimi Basamaz

Geçtiğimiz günlerde Estonya Hükumet sözcüleri tarafından yapılan açıklamalarda, Estonya’nın kendisine ait resmi bir dijital para birimi yaratmasının onaylandığı vurgulanmıştı.

Ancak Avrupa Birliği yetkilileri ve başkan Mario Draghi ‘nin yaptığı açıklamada bunun mümkün olmadığı üzerinde duruldu. Avrupa Birliğine üye olan Devlet ‘lerin resmi para birimi Avro olması nedeni ile hiç bir üye devletin böyle bir girişimde bulunamayacağı belirtildi.

Bu bildiri Estonya Hükumeti tarafından henüz yanıtlanmış değil. Gelinen noktada kripto para birimlerine baskı giderek artıyor. Çin ICO ‘ları yasakladı. Akabinde tüm ülkelerdeki bakış açısı ICO ‘lara karşı değişim göstermeye başladı. bitcoin

İki farklı tez ortaya atılmış durumda. Birincisi bu tür haberlerin tamamının balina diye tabir edilen büyük yatırımcının kripto para piyasasındaki yükseliş trendini durdurup elindeki bitcoin ve altcoin miktarını düşük fiyattan yükseltmesi.

İkincisi ise Devlet’lerin kendilerine ait para birimlerinin çok yakında önemli ölçüde düşüş yaşayacağı.

Rose Trader

İş hayatıma çok küçük yaşlarda ticaret yaparak başladım. Bilgisayar Mühendisliği eğitimi alıp bu alanda aktif çalışma yaşantımı devam ettirmekteyim. Ancak ekonomi piyasalarının istatistiksel dünyası ile tanışmam akabinde Yüksek lisansımı Ekonometri alanımda yapıp bu yönde yeni yatırımcılara eğitmenlik ve danışmanlık da yapmaktayım.

Bir cevap yazın