Çin Bitcoin Borsaları Kapatılacak

Çin ‘in ICO yasağı sonrası gözler borsalardan gelecek hamleler çevrildi. Çin ‘de devletin bitcoin ve kripto para konusunda nasıl karar vereceği henüz bilinmezken ico satışı yapan 2 borsadan BTCC ve ViaBTC Eylül bitimi ile kepenk kapatacağı bilgisini verdi. Çin bitcoin borsalarını kapatacak şeklinde yorumlanan bu haber sonrasında, küçük de olsa iyi bir haber geldi.

Çin ‘in en büyük 2 borsası Huobi ve OkCoin kapatılma konusunu Ekim sonuna ertelettiklerini duyurdular. Bu ertelemenin sebebini ise bahsi geçen bitcoin borsalarının ico satışı yapmamaları gösterildi. Bu arada kapatılmadan kast edilen yuan cinsinden exchange yapılamamasıdır. Bu iki borsa yaptığı açıklamada tamamen kapatılmayacağını sadece yuan cinsinden alım satımları durduracağını bildirdi.

Piyasalardaki bitcoin yükselişinin sebebi bu habere dayandırıldı. Zira geçtiğimiz hafta bitcoin 2950 $ Ethereum ise 198 $ ‘ı gördü. Bu düşüşlerin ardından btc battı bitti spekülasyonları da ardı arkası kesilmeksizin gelmeye devam etti. Daha önceki yazımızda da belirttiğim üzere bitcoin spekülasyonları ( yazıyı okumak için tıklayınız… ) tarihi boyunca hep olmuştur ve bundan sonrada olacaktır.

Çin’in kendi kripto parasını çıkarmaya hazırlanırken bu kısıtlama ve engellemeleri yapması ister istemez akla pazardaki büyüklüğü gördü devlet olarak nemalanmak mı istiyor acaba sorusunu getiriyor. cin bitcoin yasagi

Çünkü Çin’de ciddi anlamda bir kripto para yatırımı söz konusu. Milli bir kripto para çıkartır ve halkı bunu almaya zorlarlarsa tüm Dünya ‘da bu yerel kripto para birimi çok ciddi bir değer kazanabilir.

Özet olarak aslında sadece Çin değil birçok özel kuruluşta bitcoin hakkında spekülatif ve manipülatif çok fazla açıklama yapmaya başladı. Bankalar bitcoin ‘deki bu ilgiden ve arkasındaki blockchain teknolojisinden fazlası ile korkuyorlar.

Trilyon dolarlık bankacılık sektörüne ilk defa bu kadar ciddi bir rakip çıktı. 7 yıl içinde trilyon dolar hacme ulaştı. Ben olsam bende KORKARIM bitcoin ‘den.

Rose Trader

İş hayatıma çok küçük yaşlarda ticaret yaparak başladım. Bilgisayar Mühendisliği eğitimi alıp bu alanda aktif çalışma yaşantımı devam ettirmekteyim. Ancak ekonomi piyasalarının istatistiksel dünyası ile tanışmam akabinde Yüksek lisansımı Ekonometri alanımda yapıp bu yönde yeni yatırımcılara eğitmenlik ve danışmanlık da yapmaktayım.

Bir cevap yazın