Bulut Madenciliği

Son dönemin en popüler konusu haline gelen kripto paralar, kendilerine olan ilginin artması ile tamamen bir sektör haline gelmiş durumda. Elbette bu kadar hızlı şekilde büyüyen bir sektör kendi içerisinde bazı yenilik ve fırsatları da beraberinde getiriyor. Bu yeniliklerden biri de Bulut Madenciliği.

Bulut Madenciliği Nedir

Bulut madenciliği (cloud mining), bir girişimci ya da şirketin kendi sermayesi ile madencilik yapabileceği cihazları satın alması, yani veri merkezi kurması ve yatırımcılara belli ücretler karşılığında belirlediği paketleri satmasıdır.

Yatırımcı kiralamak istediği Hash gücünü ve süreyi seçer. Ayrıca kazmak istediği kripto parayı da belirlerler. Bu süre zarfında kiraladığı cihaz ne kadar kripto para kazarsa (mine) o kadar kripto para sahip olur. Birçok bulut madenciliği şirketi madenciye genellikle nakit ödeme yapar. Ancak bazılarında kazdığı kripto para da gönderilebilmektedir.

Bir örnek üzerinden olayı detaylandıralım. Diyelim ki biz Ethereum kazmak istiyoruz. Bulut madenciliği şirketinden 50 MH kazım gücü olan bir cihaz kiraladık. Şirketimiz bizi otomatik olarak Ethereum ağına dahil eder ve kazım işlemi gerçekleştirmemizi sağlar.

Bulut madenciliğinin kendi içerisinde birçok avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır.

bulut madenciligi

 

Bulut Madenciliği Avantajları

  • Herhangi bir cihaz satın almaya gerek yoktur
  • Cihaz satın almadığımız için klasik madencilikten farklı olarak herhangi bir bakım masrafı da bulunmamaktadır.
  • Kurulum ve konfigürasyon işlemi gerektirmez.

 

Bulut Madenciliği Dezavantajları

  • Sadece şirketin belirlediği kripto paraların kazım işlemini yapabilirsiniz. Dilediğiniz farklı bir kripto paranın kazım işlemini gerçekleştiremezsiniz.
  • Kazım yapmaktan vazgeçmek istemeniz halinde uzun süreli bir anlaşma yaptıysanız iptal edemez ya da iptal etseniz dahi paranızı iade alamazsınız. Zira bu işlemi size sağlayan firma genellikle ön siparişler ile cihaz getirmektedir.
  • Zorluk seviyelerini iyi hesaplamanız ve ona göre kar zarar tablosu oluşturmanız gerekmektedir. (Birçok firma bu hesaplamayı sizin için yapmaktadır)

 

Bulut Madenciliği Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulut madenciliği yurt içi ve yurt dışı kaynaklı şirketlerde aynı isimle fakat birçok farklı yöntemle yatırımcıya arz edilmekte. Bazı şirketlerde ismine bulut madenciliği diyerek aslında ponzi olarak adlandırılan sistemler insanlara sunulmaktadır. Ponzi sistemler çok tehlikeli ve genellikle yok olmaya mahkumdur.

Peki gerçek bulut madenciliği ile ponzi bulut madenciliğini nasıl ayırabilirsiniz. Aslında bu çok basittir. Sizlere anormal karlı teklifler sunan her sistem ponzidir diyebilirsiniz. Çünkü kripto para madenciliği yapısı ve dinamikleri gereği anormal karları olan bir yöntem değildir. Evet, bulut madenciliği ile ya da madenciliği kendiniz yaparak kazanç elde edebilirsiniz.

Örneğin, 100$ ‘lık bir paket satan firma size 6 ay içerisinde 1000$ kazanacaksınız diyorsa bu kesinlikle ponzidir diyebilirsiniz. Kripto para madenciliğinde bu tür bir karlılık neredeyse imkansızdır.

Özet olarak, mümkün olduğunca güvenilir kaynaklar ile çalışmaya ve çok fazla araştırmaya dikkat etmelisiniz.

Rose Trader

İş hayatıma çok küçük yaşlarda ticaret yaparak başladım. Bilgisayar Mühendisliği eğitimi alıp bu alanda aktif çalışma yaşantımı devam ettirmekteyim. Ancak ekonomi piyasalarının istatistiksel dünyası ile tanışmam akabinde Yüksek lisansımı Ekonometri alanımda yapıp bu yönde yeni yatırımcılara eğitmenlik ve danışmanlık da yapmaktayım.

Bir cevap yazın