Blockchain Teknolojisi Yaygınlaşıyor

Blockchain teknolojisi kripto para birimleri ile bilinir hale gelmiş dağıtık bir veri tabanı. İlgilenen kişiler kripto para birimlerini detayları ile bilirken blockchain ‘in rolünü ciddi anlamda atlıyorlar. Blockchain teknolojisi tam anlamı ile bir devrim niteliği taşıyor.

Yatırım yapılabiliyor olması nedeni ile herkes dijital paralara yoğunlaşa dursun, blockchain özellikle finans ve teknoloji sektöründeki kurumsal firmalar blockchain ‘i kendi firmasına uyarlayabilmek adına gerekli argeleri bitirmek üzereler.

Hatta birçoğu tamamladı bile. blockchainYakın zamanda ülkemizde de ismi bilinir birçok firma tarafından kullanılır hale gelecek.

Bunlardan sadece bir tanesine örnek vermek gerekirse Akbank, blockchain veri tabanını özellikle yurt dışı para gönderim ve alım işlemlerini  yapabilmek için gerekli çalışmalarda sona gelmiş durumda.

Global olarak firmalara tek tek örnek vermeme gerek yok. İsviçre ‘nin en büyük bankası bile şu an bu blockchain teknolojisine geçmiş durumda.

Yukarıda da belirttiğim üzere biz son kullanıcılar marifeti kripto paralarda gördük senelerdir. Ama kurumsal firmalar arkasındaki teknolojiyi keşfedip gerekli çalışmaları çoktan gerçekleştirdi bile.

Blockchain ‘in en önemli tarafı aracıları ortadan kaldırabilecek dağıtık bir veri tabanı ile işlem yapabilme yeteneği. Bu işlemleri şifreli gerçekleştiriyor olması da hem aracılı işlemlerden daha güvenilir hale getiriyor hem de bizzat kendiniz gerçekleştirdiğiniz bu işlemleri takip edebiliyorsunuz.

Aracı yok, çağrı merkezi yok, komisyon yok. Şüphesiz kulağa kusursuz geliyor. Sadece finans piyasası olarak da düşünmeyin her sektöre gayette uyarlanabilir.blockchain teknolojisi

Örneğin spotify uygulaması ile aracılara komisyon ödeyerek müzik dinleyebiliyorsunuz. Blockchain ile artık bu komisyona ihtiyaç kalmıyor.

İşte bu gibi birçok projede hayata geçti ve geçmeye de devam edecek gibi duruyor. Bu projelerin birçoğu hayata geçerken kendi token yani altcoin ‘lerini meydana getiriyor. Coin borsalarında da alım satım gerçekleştirerek şirket değerlerini artırabiliyorlar.

Rose Trader

İş hayatıma çok küçük yaşlarda ticaret yaparak başladım. Bilgisayar Mühendisliği eğitimi alıp bu alanda aktif çalışma yaşantımı devam ettirmekteyim. Ancak ekonomi piyasalarının istatistiksel dünyası ile tanışmam akabinde Yüksek lisansımı Ekonometri alanımda yapıp bu yönde yeni yatırımcılara eğitmenlik ve danışmanlık da yapmaktayım.

Bir cevap yazın