Blockchain Nedir

Sektöre ilgisi olan hemen herkesin Blockchain nedir sorusunu sorduğunu son zamanlarda gözlemliyoruz. Blockchain nedir ? Blockchain ne işe yarar? Blockchain nasıl çalışır? gibi sorulara yanıt verelim.

Blockchain, birbirlerine zincirleme bloklar ile bağlı dağıtılmış bir veri tabanıdır. Blockchain şifrelenmiş işlemlerin takibini sağlar. Birbirine şifreli şekilde bağlı olan veri tabanı bloklarından oluşması sebebiyle, kırılamaz ancak blockchain ‘in takibi açık kaynak kod ( open source code ) olması sebebiyle rahatlıkla yapılabilir.

Doğrudan alıcı ile satıcıyı buluşturan bir teknolojidir. Dolayısı ile hiçbir merkezi otoriteye ya da komisyoncuya ihtiyaç olmaksızın yapılması gereken işlemleri gerçekleştirebilir. Blockchain ‘in Herhangi bir merkeze bağlı olmaması maliyetleri korkunç oranlarda düşürürken, yapılacak işlemin de çok kısa sürelerde çözülmesini sağlıyor. Bankacılıktan tutunda hali hazırda hayatımızda bulunan birçok sistemi tehdit ediyor. Çünkü denetlenebilir sistemler blockchain karşısında aşırı hantal ve maliyetli kalıyor.

 

Blockchain Nasıl Çalışır

 

Blockchain yani blok zinciri her işlem hareketini ayrı ayrı birçok katmana dağıtarak tutulmasını sağlar. Bu şekilde bütün hareketler farklı farklı pek çok katmanda saklanır. Bu işlem hareketleri dijital bir imza ile imzalanıyor olması sebebiyle de daha sonra hiç bir şekilde değiştirilemez. Kullanıcılar bu özellikler sayesinde hem güvenliği hem de sürekliliği sağlamış olurlar. Hem de çok düşük maliyetler ile. Elbette blockchain ‘in arka planda bir çok detayı bulunuyor.

blockchain nedir

 

Güvenliği sağlayan konu hareketlerin dijital olarak imzalanması dedik. Ancak işin detayı ve kritik kısmı bu imzalanan hareketlerin bulunulan ağa dağıtılıyor olmasıdır. Bu sayede nerede olursanız olun ağa dahil olduğunuz anda mevcutta yapılmış olan tüm işlemleri görüntüleyebilir

 

ve kontrol edebilirsiniz.

Hatta sadece kendinizin işlemlerini değil blockchain ağındaki tüm hareketleri kontrol edebilirsiniz. Oluşan her kayıt zincire dahil edilen bir halka gibidir. Her yeni kayıt önce farklı katmanlarda kontrol mekanizmasından geçer. Bu kontrollerden onay çıktığı anda bir blok oluşturulur ve bu bloktaki kayıtlar da yine ağa dağıtılır.

 

Blockchain Geleceği

Özellikle bankacılık sektörünü ciddi anlamda yerinden etmesi gibi bir durum söz konusu. Araştırdığınızda sizlerinde görebileceği üzere birçok banka blockchain teknolojisine yatırım yapmaya başladı bile. Geçtiğimiz günlerde A.B.D ‘de yapılan bir fizibilite çalışması gösterdi ki eğer bankalar blockchain teknolojisine geçerlerse yaklaşık 15 ile 30 Milyar $  arasında bir maliyetten kurtulabiliyor. Hayal gibi görünen bu durum git gide önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi muhtemel bir projeye doğru dönüşüyor.

Tüm Dünya milletlerinin git gide blockchain ve bu teknoloji ile doğmuş olan dijital para birimi Bitcoin ‘e olan ilgisinin arttığını görebiliyoruz. Bireyler tarafında artan bu ilgi kurumların da dikkatini çekiyor.

Blockchain ne ise yarar

 

Blockchain ‘in önce kurumlar daha sonra da devletler gün geçtikçe güvenilir ve efektif olduğuna karar vermeye başladı. Nitekim son olarak Japonya Bitcoin ‘i bir para birimi olarak kabul ettiğini duyurdu. Bitcoin tarafındaki 2017 yükseliş patlamasının temel nedenlerinden biri de bu haber kabul edilmekte.

 

 

Görsel Kaynak : https://www.whitehatsec.com – https://datafloq.com

Rose Trader

İş hayatıma çok küçük yaşlarda ticaret yaparak başladım. Bilgisayar Mühendisliği eğitimi alıp bu alanda aktif çalışma yaşantımı devam ettirmekteyim. Ancak ekonomi piyasalarının istatistiksel dünyası ile tanışmam akabinde Yüksek lisansımı Ekonometri alanımda yapıp bu yönde yeni yatırımcılara eğitmenlik ve danışmanlık da yapmaktayım.

Blockchain Nedir” için bir yorum

Bir cevap yazın