Bitcoin ve Bitcoin Cash Savaşı

Piyasaya ilk sürüldüğünde ciddi rakamlara ulaşan ve hemen akabinde değer anlamında adeta bir çakılma yaşayan bitcoin cash, son bir kaç gündür tekrar ciddi yükseliş gösteriyor.

Bitcoin ‘in dünden itibaren başlayan irtifa kaybını kendi lehine çevirmiş olması ikili arasındaki rekabetin makas aralığını biraz daha daraltmış görünüyor.

Her ne kadar ilk çıktığı dönemde güvenilmez bir liman olarak görünse de özellikle önümüzdeki hafta tamamlanması beklenen blockchain zincirindeki değişiklik ile bitcoin cash ‘in zorluk seviyesinin %45 ila 50 oranında azalacağı ön görülüyor. Zorluk seviyesinde beklenen bu muhtemel düşüş Bitcoin Cash ‘de önemli ölçüde bir volatilite yaratmış durumda. bitcoin cash fiyati

Bunun üzerine bir de BTC de yaşanan değer kaybı, bitcoin cash ‘in yükselmesin tuzu biberi oldu. Peki ikili arasında beklenen bu savaş nereye doğru gider? Bitcoin fiyatı şu an 4150 $ ‘ken. Bitcoin cash fiyatı 800 $ seviyelerinde.

Dijital para piyasası konvansiyonel bir piyasa olmadığı için yatırımcılar kripto paralar ile ilgili analiz yaparken oldukça zorlanıyor. Teknik analiz verilerinin çoğu zaman alt üst olması bu durumu en net şekilde açıklar nitelikte.

Konvansiyonel piyasalarda da %100 bir teknik analiz elbetteki yapamazsınız. Ama en azından yön tayin olduğunda pozisyon alabilirsiniz.

Ancak aynı şeyleri kripto para birimleri ve dolayısı ile kripto para yatırımları için söylememiz imkansız dersek zannediyorum ki yanlış olmaz.

Fakat bu duruma karşın bir avantajı da yok değil. Her ne kadar teknik analiz verileri daha az uygulanabilir olsa da temel analiz verileri ile daha büyük kazançlar da elde edilebiliyor.

En basit örneğini 1 ağustos hard fork olayında yaşadık. İlk etapta bitcoin bölünüyor şeklinde kopan yaygara bitcoin yatırımı yapan kişilerin derhal borsalardan çıkmasına ve haliyle bitcoin ‘deki değer kaybına neden oldu.

bitcoin cash

 

Akabinde bitcoin cash ‘in bitcoin’e en azından kısa vade de rakip dahi olamayacağının kesinleşmesi ile bitcoin fiyatları adeta uçuşa geçti.

Dolayısı ile özellikle kripto para yatırımcılarının dikkat etmesi gereken 2 temel konu var.

1.si mümkün olduğunca yatırım yapmadan evvel bitcoin ya da altcoin ‘ler konusunda temel analiz verilerine önem vermeleri 2. si ise mümkün olduğunca tarihi zirve ve düşüşleri lehlerinde kullanacak şekilde yatırımlarını gerçekleştirmeleri.

 

 

Görsel Kaynak : https://cointelegraph.com/

 

Rose Trader

İş hayatıma çok küçük yaşlarda ticaret yaparak başladım. Bilgisayar Mühendisliği eğitimi alıp bu alanda aktif çalışma yaşantımı devam ettirmekteyim. Ancak ekonomi piyasalarının istatistiksel dünyası ile tanışmam akabinde Yüksek lisansımı Ekonometri alanımda yapıp bu yönde yeni yatırımcılara eğitmenlik ve danışmanlık da yapmaktayım.

Bir cevap yazın