Bitcoin Tekrar Bölünüyor

Bitcoin ilk çıktığı günden bugüne kadar Dünya’nın ilk ve en değerli kripto para birimi olmaya devam etti. Ancak günümüze gelene kadar bitcoin hakkında çıkan haberlerin ardı arkası kesilmedi.

Bitcoin‘in küresel piyasalarda kendisine güvenmeyen oyuncular tarafından sürekli irdelenmesi ve spekülasyonlara maruz bırakılması hiç de tesadüf değil.

1 Ağustos’ta hard fork ile ilgili bir durum ortaya çıkmış ve bitcoin bölünmüştü. Bu bölünmenin arkasında duran küçük bir grup madenci ve yatırımcıydı.

Blok boyutlarını 8 Mb yükselttiler ve yeni ortaya çıkan kripto para birimine bitcoin cash ismini verdiler. Bitcoin ‘in bu ilk bölünmesi kendisini çok daha güçlendirmiş ve geçtiğimiz günlerde rekor üzerine rekorlar kırmıştı.

Gelinen noktada bitcoin‘in işlem hızını yeterli görmeyen bir zümre bitcoin ‘i tekrar bölmek istiyor. Dolayısı ile bitcoin tekrar bölünüyor haberlerini çok yakında duymaya başlayacaksınız.

Yukarıda da belirttiğim gibi çatallanma talebinin temel nedeni hız. Ancak bu sefer ki çatallanmanın yani bölünmenin destekçileri hiç de küçük kabul edilebilecek grup ya da şirketler değil.

Bitcoin ‘in geliştiricilerinden tutun da önemli kabul edilebilecek birçok şirket bulunuyor. Bu şirketlerden ve geliştiricilerden en önemlileri ise Bitmain ve Jeff Garzik geliyor.

Bu karar aslında isimlerini verdiğimiz kişi ve kurumların önderliğinde mayıs ayında New york Anlaşması olarak alınmıştı. Bu çatallanmanın ismine Segwit2x ismi verildi.

New york anlaşması ile yapılması hedeflenen şey tam olarak 494.784 numaralı blokta 2 mb ‘lik bir blok daha oluşturup, bu anlaşmaya imza atan herkese özel bitcoin bloğu oluşturmak.

 

Bitcoin Tekrar Bölünüyorbitcoin hard fork

 

Bu şekilde New york sözleşmesini imzalayanlar kendi kuralları ile yeni bir kripto para birimi oluşturmuş olacak.

Bu durumun en önemli soru işareti ise, bitcoin ‘in merkezi olmayan yapısına bire bir ters olması. Yeni oluşacak blokta blok sahipleri istediği gibi at koştuabilecek, transfer ücretlerini ayarlayabilecek ve dolayısı ile bir otorite sağlamış olacaklar. Bir başka değişle bitcoin ‘i çatallamış ve tam anlamı ile bölmüş olacaklar.

Bu çatallanmanın zamanlaması tam olarak netleşmemiş olmasına karşın tahmin edilen ve öngörülen tarihler kasım ayını gösteriyor. Bu çatallanma gerçekleştiğinde ortaya çıkan tablo 3 adet bitcoin türevi olacak. Global piyasalarda hangi bitcoin ‘in destekleneceği bu yeni oyuncu ile merak edilir duruma geldi bile.

Önemli bitcoin geliştiricilerinden olan Gavin Andresen’in görüşü, hangi bitcoin endüstri desteğine sahip olursa taht da onun kalacağı şeklinde.

Buraya kadar olan bölüm piyasalarda ileride olması öngörülen işlemler ile ilgili teknik bilgiye dayanıyor. Ancak aşağıda okuyacağınız cümleler benim kendi şahsi fikrim olacak. Açıkçası ben bu bölünme gerçekleşse de bitcoin ‘in daha önceki bir çok spekülatif konudan güçlenerek çıktığı gibi bu durumdan da güçlenerek çıkacağı kanaati taşıyorum.

Bitcoin tarihine baktığınız ilk 1000 $ ‘ı gördüğü dönemden sonra uzun bir süre tekrar aynı seviyelere geri gelemediğini görüyoruz. Ama belli süre sonunda o seviyeyi çok güçlü şekilde delip daha da yukarılara çıktığına şahit olduk. En kötü senaryoda bile bitcoin ‘in belli bir süre dinlenip sonra bulunduğu zirveyi güçlü olarak geçeceği düşüncesindeyim.

Elbette finansal piyasalarda ön görülerin gerçeklerle uyuşmadığı fazlaca görülmüştür. Haliyle niyetimiz de bu yönde bir yatırım tavsiyesi vermek değildir.

 

 

Görsesl Kaynak : http://cointelegraph.com/

Rose Trader

İş hayatıma çok küçük yaşlarda ticaret yaparak başladım. Bilgisayar Mühendisliği eğitimi alıp bu alanda aktif çalışma yaşantımı devam ettirmekteyim. Ancak ekonomi piyasalarının istatistiksel dünyası ile tanışmam akabinde Yüksek lisansımı Ekonometri alanımda yapıp bu yönde yeni yatırımcılara eğitmenlik ve danışmanlık da yapmaktayım.

Bir cevap yazın