Bitcoin Fiyatı Tarihi

Bitcoin fiyatı günden güne artarken, yatırımcı sayısını da beraberinde artırıyor. Bitcoin artık kendi zenginlerini yaratmış durumda. Peki bitcoin fiyatının tarihine göz attınız mı hiç? Başlı başına sürprizlerle dolu bir tarihi olduğuna emin olabilirsiniz. Gelin hep birlikte bitcoin fiyatının tarihine bir göz atalım.

Bitcoin ilk piyasada isminin duyulduğunda birçoklarının gözüne değerlenebilir bir araç olarak görünmedi şüphesiz. Blockchain ‘deki tarihine baktığımızda ilk piyasa değer 0,01 sentin bile altında. Tarihler 03.01.2009 ‘u gösteriyor o sıralar. Bitcoin zaman ilerledikçe piyasaya yapabildiklerini ve yapabileceklerini anlatmaya ve daha da önemlisi ispatlamaya başladı.

bitcoin fiyatlari

İlk yüksek değerini 8 Ağustos 2010 yılında 0,07 $ olduğunda yakaladı. Bu bitcoin fiyatının ilk ciddi yükselişi anlamına geliyor ve madencilerin artmaya başladığını gösteriyordu. Zaman ilerledikçe bitcoin ‘in kullandığı veri tabanı olan blockchain ‘in avantajları farklı bir çok projeye de ilham kaynağı oluyor bu sayede bitcoin ‘de ününe ün katıyordu.

Bitcoin fiyatı 2010 Ağustos ayından 2011 Ağustos ayına kadar yani sadece 1 yıl içerisinde tam 171,4 kat büyümüş ve 12 $ olmuştu bile. Bu o yıl içerisinde en fazla değerlenen ancak resmi olmayan yatırım aracıydı aslında. Bitcoin ‘in tarihinde gayrı resmi olan çok fazla rekorun da bulunduğunu söylemekte fayda görüyorum. İşte bu fiyat artış rekoru da onlardan sadece biri.

Bu rekorun ardından global finans piyasalarının ve şişman parmakların dikkatini çekmeyi başarmış ve ilk önceleri nasılsa bu bitcoin bir işe yaramayacak gözü ile bakanlar ondan korkar hale gelmişti. Hakkında birçok spekülatif konular ortaya atılmaya başlanmış ve ilk kripto para birimi olan bitcoin ‘i geri çekmeye çalışmalar başlamıştı. Global piyasalar bankacılık sistemini adeta silip atan bu sistemi kabullenmeyi reddetmiş, üstüne bir de dark net ‘te bütün illegal kişi ve kurumların bitcoin sayesinde rahatlıkla suç işleyebildikleri gibi saçma sapan bir iddia ortaya atmıştı.

Bu spekülasyonu ortaya atanlara bitcoin madencileri ve yatırımcıları kendi zihinlerinde tek bir sordu. Dünya 2010 yılına kadar güllük gülistanlık bir yer miydi de bitcoin ‘den sonra ortalık karıştı. Cevap herkesçe biliniyordu aslında ama finans piyasalarında bu kadar güçlü kişi ve kurumların bu kadar fazla spekülasyonu çıkarması bitcoin ‘in büyümesini bir parça da olsa durdurmuştu. Bitcoin tarihine baktığınızda en fazla spekülasyonun olduğu yılı 2012 olarak göreceksiniz.

Elbette asıl sebep yeni palazlanmaya başlayan bir dijital para biriminin hemen önünün kesilmeye çalışılması. Nitekim bu kadar spekülasyona rağmen bitcoin fiyatı 2012 yılının Ağustosun’a gelindiğin de tıpkı bir yıl önceki gibi olduğu yerde kalmış ve 12 $ ‘dan işlem görmeye devam etmişti. Bu durum piyasalarca global lobilerin bitcoin ‘i durduramadığı şeklinde yorumlanmış ve sadece sakalını kesmişti. Herkes gayet iyi biliyordu ki kesilen sakalın yerine her daim daha gürü ve sağlamı çıkardı.

Zaman kağıt paraların emtia ‘ların adeta aleyhine ve dijital para birimi bitcoin ‘in lehine işliyordu. Tüm Dünya ‘da tanınması ve yatırım görmesi 2012 yılının sonlarında başlamıştı. Artık Dünya’nın birçok ülkesinde bilgisayarlar kendilerini blockchain database ‘ine bağlıyor ve bitcoin kazıyordu. 2013 yılına geldiğimizde ise 11. ayda bitcoin artık 1120 $ olmuş ve Dünya finansal piyasalarının gördüğü en büyük rekorlardan birine imza atıyordu.

bitcoin mining

 

Bütün yatırımcı ve broker ‘lar biliyordu ki hisse fiyatları düşükken şirketler bir anda büyür ise o şirketin hissesi büyük oranda değerlenebilir.

 

Ancak artık büyümüş bir şirketin hisse değeri 1 yılda tekrar 93 kat büyüyebiliyorsa bu tamamen başlı başına bir rekordur. Bitcoin’e 2010 yılında 100 $ yatırım yapan kişilerin sadece 3 yıl sonra tam 1.600.000 $ serveti vardı.

Önünün kesilemeyeceği artık anlanmış ve bitcoin 2014 yılında herkes tarafından bilinen bir kripto para birimi olmaktan çıkmıştı. Bitcoin artık bir yatırım enstrümanı idi. Bu fiyatlara ulaştığını gören yüz binlerce kişi bitcoin blockchain ağına dahil olup madencilik yapar hale gelmişti. Nitekim bu durum bir anda arz talep dengelerini etkiledi ve aynı yıl bitcoin madenciliği tabiri olan bitcoin kazma durumunun zorluk derecesi fazlaca yükseltilmeye başlandı.

2015 ve 2016 yılların da ufak tefek dalgalanmalar olsa da sakin geçiren bitcoin fiyatları, 2016 yılının sonlarına doğru tekrar hareketlenmeye başlamıştı.

2017 yılı başlarında bu tırmanışını sürdürdü. Ve 2017 5. ay itibari ile tam anlamı ile zirve yaptı. Bu zirveyi yaptığında bitcoin fiyatı 2900 $ ‘lara ulaşmayı başarmıştı.

Elbette bu rakamlar eskiden korkan birçok çevreyi artık titretir hale getirmiş ve nasıl müdahale edilebilir düşüncesi ile yine alışılagelmiş bir süpekülasyon ile bitcoin ‘i karşı karşıya bıraktılar. Transfer ücretlerinin yükseldiğini bitcoin ‘i transfer ederken artık çok ağırlaştığını söyleyen bir bitcoin madenciler zümresi yaratıldı. Kaynağı Çin olarak gösterilse de asıl fikir sahiplerinin kim olduğunu Wall Street broker ‘ları bence çok daha iyi biliyor.

Nitekim tam da bitcoin ‘in tarihinde genellikle zirve yaşadığı dönemlere denk getirerek bitcoin ‘i bölmeleri gerektiği aksi takdirde ileride bu bitcoin blockchain veri tabanının iş göremez hale geleceği iddiasını attılar. Bu sayede bitcoin ‘i bölerek 2. bir rakip çıkarılacak ve bitcoin ‘in fiyatı aşağı çekilecek ama en önemlisi marka bilinirliği düşürülecekti. Böl, parçala, yönet.

 

bitcoin fiyati tarihi

 

Bu söz bize bir yerlerden tanıdık gelmiyor mu? Sonuç olarak sadece madencilik faaliyetlerinin %4 ya da %5 gibi bir oranını elinde bulunduranlar Bitcoin Cash adında bir clone bitcoin yaratmış kısaltmasına da BCC – BCH demişlerdi. Bence Türk atasözlerini biliyor olsalar zannediyorum ki bu işe hiç girişmezlerdi. TAKLİTLER ASLINI YAŞATIR.

En nihayetinde günümüze gelindiğinde 5 Ağustos 2017 itibari ile bitcoin fiyatı 3200 $ olmuş ve taklidi BCC 270 $ seviyesinden işlem görmeye devam etmektedir. Sonuç olarak bitcoin fiyatı tarihi itibari ile çok önemli ve büyük bir yaptırımla karşılaşmazsa ki bu çok zor görünüyor, artmaya devam edecek ve şöhretine şöhret katmaya devam edecektir.

 

Görsel Kaynak : http://coinadam.com/ – https://www.investing.com/ – https://blockchain.info

Rose Trader

İş hayatıma çok küçük yaşlarda ticaret yaparak başladım. Bilgisayar Mühendisliği eğitimi alıp bu alanda aktif çalışma yaşantımı devam ettirmekteyim. Ancak ekonomi piyasalarının istatistiksel dünyası ile tanışmam akabinde Yüksek lisansımı Ekonometri alanımda yapıp bu yönde yeni yatırımcılara eğitmenlik ve danışmanlık da yapmaktayım.

Bitcoin Fiyatı Tarihi” için 3 yorum

Bir cevap yazın