Altcoin Nedir? Altcoin Madenciliği

Bitcoin ‘in günümüzde 4200 $ bandına erişmesi ile yatırımcılar, bu bitcoin gemisinin kaçtığını düşünüyor. Her ne kadar aynı fikirde olmasam da en azından altcoin ‘ler ile ilgili fırsatın hala karşılarında olduğunu anlatmak istiyorum.

Altcoin nedir ? Altcoin Madenciliği Nedir? birlikte detaylı şekilde inceleyelim.

Altcoin, bitcoin altyapısını farklı algoritma ve senaryolara uyarlayarak yeni üretilen kripto paraların genel adıdır. Aslında bu tanım en sadeleştirmiş tanımdır. Altcoin nedir ? başlığını örneklendirmeden yeni başlayanlar için bitcoin‘in kabul gören misyonunu özetleyelim.

Ancak bu misali vermeden önce bitcoin‘in kabul gören misyonunu kısaca özetlemek gerekir. Bitcoin blockchain alt yapısı sayesinde herhangi bir merkezden yönlendirilemeyen Dünya’nın bir noktasından başka bir noktasına çok hızlı ve minimum maliyetle para aktarılmasına olanak tanıyan bir sistem. İnsanların genel algısı $ € ve £ ‘ne rakip bir para birimi olduğudur. Bu misyon ile var olduğu ve ilerlediği ön görülmektedir.

Altcoin Örnekleri ?

Altcoin ‘lerin bir çoğuda yukarıdaki tanımda da bahsettiğimiz gibi bitcoin ile aynı alt yapıda ancak farklı misyonlar ile üretilen kripto para birimleridir. Örnek vermenin en iyi yol olduğunu düşündüğümden birkaç altcoin‘e de örnek vermek istiyorum.

Siacoin : Teknoloji ile ilgilenen hemen herkes bulut ( cloud ) yapısının ne olduğunu aşağı yukarı bilir. En meşhur cloud yapısı google ‘a ait olan google drive ‘dır. Bulut teknolojisi önemli bilgi, belge, müzik gibi bilgisayarımızda bulunan kişisel ya da kurumsal verilerimizin güvenli şekilde google veri merkezlerinde arşivlenmesini sağlar.

Ancak her teknolojik alt yapıda olduğu gibi bu arşivlenen bilgilerin ele geçirilmesi riski bulunmaktadır. İşte siacoin tam bu noktada çok önemli bir devrime imza atmış ve bulut sistemini şifreleyerek tamamen ağda dağınık şekilde kalmasını sağlamıştır. Verilerinize hiç bir kişi ya da şirket erişemez.altcoin nedir

Ve bu hizmeti oldukça uygun maliyette sunmaktadır. Amazon 1 Tb’lık alanı 23$ ‘a sunarken, Siacoin altyapısı sadece 2$’a sunmaktadır.

Sistem drive, drop box, amazon gibi şirketlerin alt yapılarından çok daha hızlı veri aktarmasına karşın gördüğünüz gibi 1:10 maliyetinde.

Örneğimden de anlayacağınız gibi altcoin ‘lerden bazıları hizmet sunan şirketlerdir. Elbette altcoin ‘lerin tamamı bu şekilde şirketleşiyorlar demek mümkün değil.

Her işte olduğu gibi bu işte de tabiri caizse merdiven altı altcoin üreten kişiler bulunuyor. Herhangi verimli bir temele dayanmaksızın üretilen birçok boş altcoin var. Öyle ki son dönemdeki altcoin sayısı yaklaşık 1000 ‘e ulaştı.

Bu tür altcoin ‘lerin madenciliğini ya da yatırımını yapmadan dikkatlice araştırmamız gerekiyor. Her altcoin ‘e gerek yatırım gerekse madencilik konusunda toz pembe yaklaşmamız gerekir. Naçizane mümkün olduğunda twitter adreslerinden sık sık gelişmelerini takip ediniz. Zira altcoin ‘lerin birçoğunun resmi twitter hesapları bulunuyor.

 

Altcoin Madenciliği :

Aslında altcoin madenciliği de, bitcoin madenciliğinden farklı değil. Elbette günümüzde düşük sermayeler ile madencilik yapacak isek altcoin madenciliğini tercih etmek bitcoin madenciliğini tercih etmekten daha avantajlı olacaktır. Çünkü bildiğiniz üzere bitcoin sınırlı sayıda üretileceğinden zorluk seviyeleri git gide yükseliyor.

Bunun çözümü olarak da madencilik yapmak isteyen dostlarımıza tavsiyemiz alt yapısının sağlam olduğunu araştırdığınız altcoin ‘lerin madenciliğini yapmanız olacaktır.

Risk olarak, madenciliğini yaptığınız altcoin fiyatının yükselmeme riski olmasına karşın genellikle en kötü ihtimal ile masraflarınızı çıkartabilirsiniz.

 

 

Görsel Kaynak : http://bitemycoin.com

Rose Trader

İş hayatıma çok küçük yaşlarda ticaret yaparak başladım. Bilgisayar Mühendisliği eğitimi alıp bu alanda aktif çalışma yaşantımı devam ettirmekteyim. Ancak ekonomi piyasalarının istatistiksel dünyası ile tanışmam akabinde Yüksek lisansımı Ekonometri alanımda yapıp bu yönde yeni yatırımcılara eğitmenlik ve danışmanlık da yapmaktayım.

Bir cevap yazın